Torbiel Bakera - torbiel podkolanowa
Przypadłość dotycząca wnętrza stawu kolanowego, objawia się występowaniem guza wypełnionego płynem w tylnej części kolana. Przyczyną powstawania torbieli jest zazwyczaj uraz np. uszkodzenia łąkotek, więzadeł, ścięgien, przeciążenie, przewlekłe stany zapalne stawu czy zwyrodnienia.
Torbiel Bakera objawia się bólem, obrzękiem oraz sztywnością stawu kolanowego i tkanek w jego okolicy. Diagnozowanie torbieli polega na wykonaniu badania palpacyjnego, w którym można wyczuć zmianę pod kolanem. Diagnostykę można poszerzyć o wykonanie badania USG, które jednoznacznie potwierdzi nam występowanie torbieli.
W badaniu i leczeniu istotne jest, aby nie ograniczać się jedynie do stawu kolanowego, ale zwrócić też uwagę na staw skokowy, biodrowy czy kręgosłup pacjenta oraz wszystkie tkanki miękkie znajdujące się w tym rejonie.
Fizjoterapia, osteopatia, terapia manualna, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna, są najskuteczniejszym sposobem na wyleczenie torbieli. Zabiegi takie jak nakłuwanie i upuszczanie płynu przynoszą niestety krótkotrwałą ulgę.