+48 791 444 982

stasko.mateusz@gmail.com

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

+48 791 444 982

Fizjoterapeuta Tarnów
Osteopatia Tarnów
Rehabilitacja Tarnów

Zespół cieśni nadgarstka - czy zabieg chirurgiczny jest potrzebny?

19 sierpnia 2024
person with tattoo on foot walking on wet sands

Zespół cieśni nadgarstka - fizjoterapia w Tarnowie

 

Cieśń nadgarstka to schorzenie, które coraz częściej dotyka osoby w różnym wieku, zwłaszcza te pracujące w pozycji siedzącej, ale nie tylko. Objawia się ono m.in. cierpnięciem rąk, które może pojawiać się głównie w nocy, a także podczas wykonywania precyzyjnych czynności. Główna przyczyna tego problemu to ucisk nerwu pośrodkowego, który przebiega przez wąski kanał w nadgarstku, zwany kanałem nadgarstka.

 

Czynniki sprzyjające rozwojowi cieśni nadgarstka to m.in.:

  • Praca siedząca – np. długotrwałe używanie klawiatury i myszy komputerowej w nieodpowiedniej pozycji.
  • Powtarzalne ruchy dłoni – wykonywanie tych samych czynności przez długi czas, jak np. w pracy na taśmie produkcyjnej.
  • Choroby przewlekłe – takie jak cukrzyca czy choroby tarczycy, które mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów.
  • Ciąża – w czasie ciąży może dochodzić do zatrzymywania płynów w organizmie, co prowadzi do obrzęków, także w obrębie nadgarstka.
  • Urazy nadgarstka – złamania lub zwichnięcia mogą prowadzić do zmian anatomicznych, które zwiększają ryzyko ucisku nerwu.

 

Czy zabieg chirurgiczny jest potrzebny?

 

Cierpnięcie rąk, czyli uczucie drętwienia, mrowienia lub utraty czucia, może mieć różnorodne przyczyny. Wśród nich możemy wymienić: ucisk nerwu na jego przebiegu, choroby kręgosłupa szyjnego takie jak dyskopatia czy przepuklina, niedobory witamin, niedokrwienie wynikające z napięć na przebiegu naczyń krwionośnych, urazy, choroby autoimmunologiczne. 

 

W literaturze naukowej istnieje kilka badań, które porównują skuteczność terapii manualnej i chirurgii w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka. Ogólnie rzecz biorąc, większość badań wskazuje, że obie metody mogą być skuteczne, ale w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych przypadków, jedna metoda może być bardziej korzystna od drugiej.

 

Doświadczenia gabinetowe pozwalają stwierdzić, że skuteczność leczenia z wykorzystaniem terapii manualnej jest bardzo wysoka, a tylko niewielka grupa osób trafia pod nóż. Osoby po zabiegu chirurgicznym wracają do gabinetu fizjoterapii w celu poprawy mobilności blizny jak również pozbycia się obrzeku.


Drętwienia rąk - przegląd badań dla wytrwałych

 

  • Badanie Bessela i współpracowników (2018):

    Badanie to sugeruje, że terapia manualna, w tym mobilizacja nerwu pośrodkowego oraz techniki manipulacyjne stosowane na kręgosłup szyjny, mogą znacząco poprawić funkcję ręki i zmniejszyć ból u pacjentów z CTS. Porównano różne podejścia terapeutyczne, w tym terapię manualną i operację, pokazując, że terapia manualna może być skuteczną alternatywą, zwłaszcza w początkowych stadiach schorzenia.
  • Przegląd systematyczny (Fernández-de-Las-Peñas i współpracownicy, 2017):

    W przeglądzie tym analizowano różne podejścia niefarmakologiczne, w tym terapię manualną. Wykazano, że terapia manualna, w połączeniu z ćwiczeniami, może być skuteczna w łagodzeniu objawów CTS i poprawie jakości życia pacjentów. Zauważono jednak, że w przypadkach zaawansowanego CTS chirurgia może być konieczna.